“Mathesis Universalis” na nasze czasy

Artykuł pod tym tytułem jest pomyślany do dyskusji łącznie z tekstem pt.  ,,Gödlowski racjonalizm informatyczny na tle projektu Mathesis Universalis, będącym tamtego artykułu kontynuacją. Określenie “racjonalizm informatyczny” charakteryzuje oryginalne, właściwe  Gödlowi, rozpatrywanie zdolności rozumu, w szczególności intuicji matematycznej, przez  ich porównywanie z potencjałem obliczeniowym maszyny Turinga. Racjonalistyczna apoteoza rozumu polega u Gödla na argumentacji na rzecz nieporównanie wyższych możliwości rozumu ludzkiego.

Koncepcję Gödla można zrozumieć  znacznie głębiej,  gdy się ją porówna w projektem Mathesis Universalis racjonalistów 17-go wieku,  inspirowanym podobną wiarą w moc rozumu, ale dalekim  od dostrzeżenia jego nie mającej kresu jego dynamiki rozwojowej.  Dynamiki w kierunku ogarniania coraz to nowych obszarów matematyki i konstruowania na tej podstawie coraz potężniejszych algorytmów.

Dojrzałe realizacje projektu 17-wiecznego, w pełni poprawne metodologicznie, choć nie ogarniające  całości wiedzy (jak to planowano w wieku XVII), mamy dziś na gruncie logiki matematycznej i teorii mnogości.  Donosi o tym artykuł:  Mathesis Universalis na nasze czasy. Wkład Fregego, Cantora i Gödla. Dostarcza on danych historycznych  pomocnych w dyskusji nad Gödlowskim racjonalizmem informatycznym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Światopogląd informatyczny. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *